“AÖA OKUL YÖNETİMİ VE AKADEMSİYENLER TEHDİT EDİLİYOR”

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS); Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Özdemir Berova, Lefke Avrupa Üniversitesi Rektörü Mehmetali Yükselen ve Atatürk Öğretmen Akademisi (AÖA) Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Yaratan’ın, “AÖA’yı  işgal etmek için başlattıkları yasadışı girişimleri okul yönetimi ve akademisyenleri tehdit edecek noktaya taşıdıklarını” söyledi.

KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil yaptığı yazılı açıklamada, özellikle Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Yaratan’ın  “yasadışı uygulamalarını hayata geçirmek için geçen  haftadan bu yana okul yönetimini açık açık tehdit etmeye başladığını ve ayrıca öğretmen adayı öğrencileri de baskı altına almaya çalıştığını” belirtti.

Elcil açıklamada, “Demokrasiyi içine sindirememiş bir zihniyetin Kıbrıs Türk toplumunun laik demokratik karakterini değiştirmeye yönelik girişimlerinin bir parçası olan Atatürk Öğretmen Akademisi’nin kapatılması dayatması ne yazık ki akademik unvan taşıyan Hüseyin Yaratan ve Mehmetali Yükselen eli ile yürütülmektedir. Dayatma ile şantaj ile Kıbrıs Türk toplumuna ait parasız, bilimsel, demokratik eğitim veren tek eğitim kurumu kapatılmak istenmektedir” ifadelerini kullandı.

Elcil, baskı ve tehditleri karşılıksız bırakmayacaklarını ifade etti.
Açıklamanın tamamı;
Eğitim Bakanı Özdemir Berova, Lefke Avrupa Üniversitesi Rektörü Mehmetali Yükselen ve Atatürk Öğretmen Akademisi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Yaratan, Atatürk Öğretmen Akademisi’ni işgal etmek için başlattıkları yasadışı girişimlere okul yönetimi ve akademisyenleri tehdit edecek noktaya taşımışlardır.

Özellikle Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Yaratan yasadışı uygulamalarını hayata geçirmek için geçtiğimiz haftadan bu yana okul yönetimini açık açık tehdit etmeye başlamış ve ayrıca öğretmen adayı öğrencileri de baskı altına almaya çalışmaktadır. Demokrasiyi içine sindirememiş bir zihniyetin Kıbrıs Türk toplumunu laik demokratik karakterini değiştirmeye yönelik girişimlerinin bir parçası olan “Atatürk Öğretmen Akademisi’nin kapatılması” dayatması ne yazık ki akademik unvan taşıyan Hüseyin Yaratan ve Mehmetali Yükselen eli ile yürütülmektedir. Dayatma ile şantaj ile Kıbrıs Türk toplumuna ait parasız, bilimsel, demokratik eğitim veren tek eğitim kurumu kapatılmak istenmektedir.

Akademisyen ünvanı taşıyan Hüseyin Yaratan ve Lefke Avrupa Üniversitesi Rektörü Mehmetali Yükselen artık işbirlikçilik ünvanını da hak etmektedirler.

Bilinmelidir ki, bu baskı ve tehditleri karşılıksız bırakmayacağız. Kıbrıslı Türklere düşman bir anlayışın işbirlikçileri Sn. Özdemir Berova, Sn. Hüseyin Yaratan ve Sn. Mehmetali Yükselen ve onlara talimat verenler eylemlerimiz ile karşılık göreceklerdir.