Anastasiades’ten Kıbrıslı Türklere mesaj

Nicos Anastasiades, Kıbrıslı Türklere mesaj göndererek Türkiye’ye bağımlı kaldıkları sürece Türk halkının yaşadığı sıkıntıların benzerlerini yaşayacaklarını vurguladı.

Çarşamba günü Kıbrıs Ticaret ve Sanayi Odası’nın yıllık genel kurulunda bir konuşma yapan  Anastasiades, Kıbrıslı Türklerin Kıbrıslı Rumlarla paylaştıklarının Türkiye’yle paylaştıkları şeylerden daha fazla olduğunu anlamalarının zamanının geldiğini söyledi.

Anastasiades şöyle devam etti:

“Barış içinde bir arada yaşamak, en sonunda birlikte ileriye yürüyebilmemize izin veren koşulları oluşturmak istediğimizin mesajını iletmek için kararlılığımızı ve siyasi irademizi ispatladık.”

“Kıbrıs sorununa çözüm, görevimin başından itibaren belirlediğim ve politikada geçirdiğim yıllar içerisinde gösterdiğim bir hedef ve vizyondur.”

“Maalesef gösterdiğimiz çabalara rağmen Türkiye’nin hedefi değişmemiştir, kendini belli etmiştir ve son zamanlarda kaydedilen belli girişimlerle, münhasır ekonomik bölgeye müdahaleler veya Mağusa’nın statükosunun kaldırılması veya Kıbrıs’ta askerileşmenin daha da artması için Karpaz’da Kıbrıs Rum mallarının Türkiye’ye hibe edilmesi veya duyduğumuz tehditler veya iddia ettikleri iki devletli çözüm şeklindeki yeni görüşleri yoluyla uygulanmıştır.”

Konuşmasında bir sonraki cumhurbaşkanlığı seçimlerinden de söz eden Nicos Anastasiades, görev süresinin 1 Mart 2023’te kesin olarak biteceğini ve cumhurbaşkanlığını devredeceğini bildirdi.

Anastasiades siyasi partilere de gönderdiği mesajda, reformların adanın ekonomik gelişimi ve refahına büyük ölçüde katkıda bulunacağını, adli bir reformun zamanı olduğunu belirtti; “Düşünün bir kişi adalet için 12-15 yıl bekliyor. Bu adalet değildir” şeklinde konuştu.

Ekonominin güçlendirilmesi ve sürdürülebilirlik sağlanması gerektiğinin de altını çizen Cumhurbaşkanı, Hükümet’in çabalarının merkezinde, kurumsal, ekonomik ve sosyal dönüşümün, ‘Kıbrıs-yarın’ Planı’nın bulunduğunu anlattı.