AKINCI :DUYUMLARLA HAREKET EDEMEZDİM!

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, hükümeti kurma görevini Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkanı Ersin Tatar’a verdi. Cumhurbaşkanı Akıncı, saat 12.30’da Tatar’ı kabul etti.

Cumhurbaşkanı Akıncı, görevlendirme yazısını Tatar’a vermeden önce basına yaptığı açıklamada görevlendirmede geciktiği yönündeki eleştirileri yanıtladı; duyumlarla hareket edemeyeceğini, tüm siyasi partileri dinlemesi gerektiğini söyledi. Akıncı sözlerini şöyle sürdürdü:

“Cumhurbaşkanı duyumlarla hareket edemez, tüm partileri dinlemek durumundadır. Ben bunu daha önce de bu şekilde yaptım, ilk değil. Bu benim görev sürecimdeki 4. görevlendirmem. Bu temaslar hep 3-5 gün içerisinde tamamlandı. Bugün de 5. Gün oluyor. Cumhurbaşkanı bu süre ile hem partilere kendi içlerinde, hem de aralarında değerlendirme fırsatı veriyor. Benim başka bir amacım
olamaz. Bu değerlendirme fırsatını da buldu partiler diye görüyorum. YDP, HP karar üretti.Cumhurbaşkanlarının partilerle, hükümetlerle iyi diyaloglar içerisinde olması şarttır. Sağlıklı diyaloğu sürdürmek istiyorum ama bu ne Cumhurbaşkanlarının ne de partilerin eleştirişiz kalacağı anlamına gelmez. Önemli olan düzeyi korumak. Ben iki ayağınızı bir pabuca kuracak bir söylemde bulunmuyorum ama hız esas bundan sonra önemli. Sizlere iyi, doğru ve hızlı icraatlar temennisi ile görevlendirme yazısını veriyorum. Hayırlı uğurlu olsun.”

TATAR: “EN ERKEN ZAMANDA GÖRÜŞMELER BAŞLAYACAK”

UBP Genel Başkanı Tatar da, parti yetkili organlarından yetki alarak en erken zamanda koalisyon görüşmelerine başlayacağını söyledi. Tatar, hafta sonuna kadar süreci
en iyi şekilde yönetmek istediğini, hükümet boşluğu ülkeye daha fazla zarar vermeden gidereceklerini kaydetti.